VISKAS, KO NEŽINOJOT! APIE RYŽIUS.

 

Ryžius Vakarų pasaulio žmonės ne tik pamėgo, bet ir visam laikui įsileido į sa­vo kulinarinį paveldą. Europoje šie balti grūdeliai atsirado apie 300 m. pr. m. e. Palyginti su Kinija, kurioje ryžius žmonės valgė jau 2500 m. pr. m. e., tai visai mažytė laiko atkarpėlė. Ryžiai kildinami ne tik iš Kinijos, bet ir iš Induos.

ŽMONIJOS SUNKMETIS – RYŽIŲ

KLESTĖJIMO LAIKAS

Pirmą kartą ryžiai paminėti maždaug 4000 m senumo Kinijos istoriniuose šaltiniuose. Kinų kultūroje daug apeigų ir tradicijų yra kilę ir susiję su ryžių sėjimu, derliaus nuėmimu.

Kai ryžių kultūrą perėmė Šri Lanka ir Indija, išpopuliarėjo aromatingieji ilgagrūdžiai ir basmati ryžiai.

Europą iyžiai pasiekė per vakarinę Aziją ir Šiaurės Airiką. Manoma, jog grįždama iš karo žygių po tolimąsias Rytų šalis į Europą ryžius atvežė Aleksandro Makedoniečio kariuomenė, o Amerikoje jie atsidūrė padedami europiečių kolonistų.

Šiandien Europoje daugiausia ryžių augina Ispa­nija ir Italija. Šios šalys juos kultivuoja maždaug nuo V-X amžiaus. Į Ispaniją ryžiai atkeliavo per šiauri­nės Afrikos valstybes, o Italijoje juos išpopuliarino Venecijos pirkliai.

Tačiau aktyviausiai ryžiai pradėti auginti apie XV a., baigiantis Viduramžiams. Tuo metu Europa buvo išsekusi nuo ją alinusio maro epidemijos. Trūko maisto, darbo jėgos, nes žmonės buvo nusilpę.

Cistersų vienuoliai nusprendė, jog šlapi ir derlingi Po upės slėniai idealiai tiktų ryžiams auginti. Žmonės iš pradžių tokio darbo labai baiminosi, nes manė, kad vanduo – puiki terpė bakterijoms ir naujoms ligoms veistis, tačiau vienuoliai nepabūgo ir ilgai­niui šiaurinėje Italijoje auginami ryžiai ėmė gelbėti daugelį alkstančiųjų.

Vėliau įgijo pasitikėjimą ir kitose Europos šalyse. Sakoma, kad net pats Amerikos prezidentas Tomas Džefersonas, grįždamas iš kelionės po Europą, su savi­mi pasiėmė saują itališkų ryžių – jie jam pasirodė kur kas aromatingesni ir skanesni nei auginami tėvynėje.

Šiandien 90 proc. ryžių užauginama ir suvarto­jama rytų Azijoje: Kinijoje Indonezijoje, Indijoje, Bangladeše, Vietname, Tailande.

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/popilt/domains/veiveriai.lt/public_html/wp-content/themes/great/single.php on line 43

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *