Trainės
Trainės
Kalba išsaugojo trainių, trainelių vardus. Visų trainių sėklos gan stambios, miltingos. Būta čia ir varpinių, ir viksvų, bet daugiausia trainių rūgtinių šeimoje. Trainių vadina: bu- kalapę rūgštynę, vandeninę ir ilgalapę ( obtusifolius L,R aquaticus L., R. hydrolapatum Z.), vadina ir rauktalapę (R crispus Z.) ir pievų rūgtį — gyvatžolę {Polygonum bistorta Z.), daug rečiau — grikius. Ogi grikių sėklos labiausiai malimui tinka; belieka daryti išvadą, kad trinamosios girnos neilgai grikius tetrynusios.
Grikiai turi daug fitito, ir visi, kam atmintis brangi, turėtų bent jau savaitgalį, grikius prisiminti.
Iš rūgtinių trainių, nors ir visai kitaip, dabar garsėja rūgtis – gyvatžolė. Pasižiūrėkime į ją atidžiau.
Kaip ir visi rūgtiniai, turi nariuotą stiebą, nors kitų jos giminaičių nareliai ir daug ryškesni. Per tą nariuotumą ir visa šeima Polygonaceae pavadinta. Kiekvienas narelis makštimi apgaubtas. Žiedai, nors ir rausvi, ar net raudoni, nedideli ir neryškūs, vos apie 3—3,5 milimetro ilgio, su vieneiliu, penkialapiu, taisyklingu apyžiedžiu. Sunku būtų juos ir pastebėti, jei nebūtų į ilgą, tankią, gan storą varpą susibūrę. Žieduose (kaip ir bitėms sėjamų grikių) yra daug nektaro. Bitės iš tolo pamato, nes visas žiedynas ant ilgoko, metrą siekiančio, stiebo iškeltas. Stiebas standus, negausiai lapuotas, ir lapai lancetiški ar kiaušiniškais pamatais, bekočiai, kuo arčiau žiedyno — tuo mažesni, — neužstoja. Pamatiniai ir patys apatiniai stiebo lapai dideli, ilgakočiai, plačiai lancetiški ar kiaušiniški, tamsiomis viršutinėmis ir balzganomis apatinėmis pusėmis, sparnuotais lapkočiais. Vaisius — tribriaunis blizgantis riešutėlis, tikras miniatiūrinis grikio „grūdas“. Ir skonis panašus.
Ne žiedais, ne lapais, ne sėklomis garsėja dabar rūgtis – gyvatžolė. Išgarsino ją „vėžiukai“, it S raidė išsiraitę šakniastiebiai.
Seniai, labai seniai juos pažinojo žmonės, kur daug auga, kasdavo ar net išardavo tymui raugti, kailiams dirbti ar verpalams dažyti. Tanidų turi daug — tvirtai išraugia, gražiai nudažo, vienaip vieni, kitaip su geležies, vario druskomis, alūnu. Žinota, kad kartais ir viduriuojant padeda: iš geri nuoviro puodelį — ir kaip ranka atima; o kartais lyg ir nebeviduriuoji, tik sveikatos kaip nėr, taip nėr. Tada dar nežinota, kad tanidinės žaliavos netinka infekciniams viduriavimams gydyti.
Tik nei dažai, nei tymai ar šilti kailiniai, nei viduriavimų gydymas taip neišgarsino gyvatžolės, kaip klaida. Būtent klaida. Kol liaudies medicina buvo gaji, vėžinių susirgimų į vieną neplakdavo, vadindavo juos gumbais, šaltosiomis votimis, piktosiomis dedervinėmis. Kai senieji mūsų liaudies medicinos specialistai, beje, vėžinius susirgimus nepagydomais laikę, griežtai dabojo, kad vėžininkų vaikai nesituoktų su tokiais pačiais net per septynias kartas iš motinos ir keturias iš tėvo pusės, išmirė, kai liaudies medicina gerokai suprastėjo, kai kam labai patiko mokslinis pavdinimas „vėžys“. Pakeistas vardas nedaug ką tepakeitė — vardas atėjo tuo metu, kai racionalioji medicina vėžinius susirgimus mokėjo gydyti tik peiliu ir tik labai anksti pastebėtus, o dažniausiai kreipiamasi, kai būna jau per vėlu. Tada įvairiausių ženklų ir apreiškimų mėgėjai prisiminė, kad pievose yra „vėžiukas“. Raitytas šakniastiebis, tikrai panašus į vėžio „kaklelį“. Jei vėžiukas – turi vėžį gydyti, ir tiek Žinoma, derinant su bendru gydymo kursu, „vėžiukas“ gali ir rimtam gydytojui praversti, bet vien juo patikėjusiems — išskyrus žalą, dar nieko nedavė.
Odoms, kailiams ir tymams raugti dabar auginami kur kas didesnes požemines dalis turintieji rūgčiai, tanidiniai da žai nebemadingi, nors eksperimentais įrodyta, kad tanidiniais dažais dažyta vilna (mat vilna baltyminis produktas) apie 45 procentai atsparesnė už aniliniais dažytąją. Nedaug gyvatžolės reikia ir medicininiams reikalams, bet, melioratoriams iš peties dirbant, nedaug jos belieka. Rūgčio — gyvatžolės vien dėl šakniastiebių auginti neapsimokėtų, bet nedideliuose jo žieduose yra daug ir gero nektaro. Bitininkai turėtų pasirūpinti, kad vienas kitas menkesnis pievokšlis liktų bitėms, ir rūgčiams. Jie pražysta tada, kai bitės dar nedaug medingų žiedų turi. Be to, liaudies menininkėms praverstų ne tik rūgčio šakniastiebiai, bet ir prieš pat šalnas rinkti lapai.
Pagal: Eugenijos Šimkūnaitės užrašus, 1974 m.
Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/popilt/domains/veiveriai.lt/public_html/wp-content/themes/great/single.php on line 43