ODOS BĖRIMAI


ODOS BĖRIMAI

Labai gaila, bet labiausiai nuo jų nukenčia vaikais.  Suaugę negalvoja, kad tai ne tik odos liga, bet dažniausiai turi  žymiai gilesnes šaknis, bando tvarkyti tik paviršių, ir dar labiau blogina būklę.

Oda – didelė mūsų organizmo darbininkė: ji saugo nuo  įvairių nepageidautinų ateivių, ligų sukėlėjų, perduoda įvairias žinias (šilta ar šalta, švelnu ar šiurkštų ir t,t), pridengia mūsų  nervų glūnėles ir sušvelnina įspūdį. Bę odos taip trūkčiotume kiekvieną kartą ką pajutę, it adata įdurti. Kad ir nelabai daug, bet oda mus palaiko, neleidžia išglebti. Kur kas svarbiau, kad oda reguliuoja mūsų kūno temperatūrą, išleidžia elektros išlydžius ir, bene svarbiausia, kartu su prakaitu pašalina daug atliekų, kurias net ne visada sugeba pašalinti inkstai. Nesunku suprasti, kad darbštuolė oda susijusi su įvairiomis mūsų organizmo veiklos sritimis. Sutrikus odos funkcijoms, daugiau ar mažiau pradeda ir jos trikti. Dažnai vaikas darosi irzlus, o svarbiausia — neatsparus įvairioms ligoms, susirgęs ilgiau ir sunkiau serga. Bet su dviem sistemomis, valančiomis mūsų organizmą — inkstais ir kepenimis — oda susijusi ypatingai ir, jeigu trinka kuri nors jų arba abi, tai nukenčia ir oda. Taigi odos bėrimai ne vien odos liga, reikia ieškoti gilesnės priežasties, ją šalinti. Jei nepašalinę priežasties tepsime odą kokiais tepalais, prausime vienokiomis ar kitokiomis žolėmis, tam kartui bėrimus lyg ir galima pašalinti, bet dar labiau nukentės inkstai ir kepenys.

Dėl vieno paraudusio taškelio, jei atsirado ir nesikartoja, galima ir nesijaudinti, bet jei bėrimai laikosi kelias dienas, kartojasi, būtina labai rimtai pasitikrinti sveikatą. Dažnai ne tiek vaistų, kiek sutvarkyti maitinimą reikia.

Gali nukentėti ir visai sveiko vaiko oda: vystyklai, drabužėliai skalbiami sintetinėmis plovimo medžiagomis ir nepakankamai išskalaujami (vandenį reikia pakeisti bent jau dešimtį kartų!). Kai dėl nepakankamo plovimo žalojama oda, žalojama visa vaiko sveikata. Karštomis, troškiomis dienomis kiek šilčiau suvystytas mažylis, gali per daug prakaituoti, atsirasti odos paraudimų, nedidelių bėrimų. Tokiais atvejais pakanka išorinio poveikio.

Pirmiausia būtina atsiminti, kad vaikams netinka jokia kosmetinė pudra. Prausti galima beržo, gluosnio lapų, sidabražolės ar rasakilos užpilais. Jei lengviau rengiamas bei vystomas vaikas negerėja – būtina pasitarti su gydytoju.

Suaugusiems įvairūs bėrimai irgi nieko gero nelemia: labai dažnai vandeningi bėrimai, ypač lenkimuose, įspėja apie cukraligę, arba pernelyg gausų saldumynų vartojimą. Jei užvalgius svogūnų, česnakų, rūgštynių, rabarbarų, neprinokusių agrastų atsiranda niežėjimas arba niežintys spuogeliai jautriose odos vietose, būtina labai rimtai pasitikrinti inkstus. Jei bėrimas ir niežulys atsiranda valgius grybų, kefyro – būtina pasitikrinti kepenis. Suaugę gali nesunkiai patys pastebėti, kas jiems kenkia, gali rasti silpnas organizmo vietas ir būtent dėl jų pirmiausiai konsultuotis. Aišku, privalu vengti ir tų dalykų, kurie kenkia.

Vaikams rečiau, o suaugusiems gana dažnai būna bėrimai nuo žvynelinės, vilkligės, grybelinių susirgimų. Žvynelinės išgydyti kol kas dar negalima, būtina prisiminti, kad ji paveldima. Neišgydoma ir vilkligė, tiesioginių duomenų dėl jos paveldėjimo lyg ir mažoka, bet pakankamai gerai žinoma, kad sergančių vilklige vaikai būna neatsparūs daugeliui sunkių ligų. Taigi sergą tiek žvyneline, tiek vilklige turėtų būti protingi ir sąžiningi, neprasimanyti šeimos.

Kartais suaugusius išberia sutrikus vitaminų apykaitai, hormonų veiklai (ypač klimakso metu).

Suaugę gali daugiau dėmesio skirti išoriniam gydymui, nes patys sugeba stebėti rezultatus, tačiau vonios bus naudingos tik tada, jei drauge bus ir gydomasi, be gydymo iš vidaus tik kenks. Vitaminams papildyti tinka kviečių sėlenų vonios, hormonams — liepžiedžių, niežintiems bėrimams raminti — šaukštis, kietis, kartais ir lakišius, labai gerai tinka varpučio šakniastiebiai, avižų pelai. Labai sausiems bėrimams — sėmenų, sėlenų, liepos lapų drėgniems — beržo, gluosnio lapų.


Pagal: Eugenijos Šimkūnaitės užrašus.1995


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/popilt/domains/veiveriai.lt/public_html/wp-content/themes/great/single.php on line 43

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *