Kunigaikščių meilės istorija ir angelas jungiantis Veiverius ir Viurcburgą.

 

Ši istorija prasidėjo kai Garliavos įkūrėjo, Fredos dvaro savininko, Garliavos ir Veiverių katalikų bažnyčių, Garliavos sinagogos ir Garliavos liuteronų bažnyčios  fundatoriaus,  žemvaldžio  Jozefo Godlevskio (Garliausko) dukra Liudvika Godlevska 1845 m. ištekėjo už kunigaikščio Adamo Napoleono Sviatopelk-Mirskio. Jaunavedžiai apsigyveno Petkeliškių dvare, netoli Juodbūdžio kaimo.

Bendras gyvenimas buvo gražus, tačiau neilgas. Jaunąją kunigaikštienę kamavo ligos, ji negalėjo susilaukti vaikų, gęso tiesiog akyse. Siekdamas išgelbėti žmoną, kunigaikštis Sviatopelk-Mirskis kreipėsi į garsų ginekologą Friedrichą Scanzoni, vizito pas kurį teko važiuoti net į  Viurcburgą (Vokietija). Deja, buvo jau per vėlu, gydytojas negalėjo išgelbėti Liudvikos gyvybės. 1859 m., būdama 33 metų, ji mirė.

Anot legendos, sielvarto pagautas Kunigaikštis Adamas Napoleonas, dar stovėdamas prie lovoje gulinčios mylimosios, nupiešė jos portreto eskizą. Pagal jame pavaizduotus veido bruožus buvo pagamintos dvi angelą vaizduojančios skulptūros, vienas šių Berlyne gamintų angelų 1859 m. pastatytas Veiveriuose prie Šv. Liudviko bažnyčios, kitas – Viurcburgo, kur mirė kunigaikštienė, kapinėse. Pati Liudvika Sviatopelk–Mirska  buvo parvežta ir palaidota  Veiverių bažnyčios kriptoje. Ten pat ne už ilgo atgulė ir 1861 m. Berlyne miręs Adamas Napoleonas.

Netoli nuo kriptos, bažnyčios šventoriuje stovinti angelo skulptūra iki šiol saugoja kunigaikštienės Liudvikos veido bruožus ir primena gražios meilės istoriją.

Antroji skulptūra, stovinti Vokietijoje, taip pat išliko. Po daugiau nei pusantro šimto metų nuo jos pastatymo Viurcburgo miesto kapinių gidę Doris Jaeger-Herleth sudomino neįprastas meno kūrinys. Internete pavyko surasti tokio pat angelo iš Veiverių nuotrauką, ir 2015 m. prasidėjo susirašinėjimas tarp miesto ir miestelio bendruomenių.

Tais pačiais metais Viurcburgo atstovai apsilankė Veiveriuose. Anot jų, Veiverių angelas išsilaikė geriau, nei Viurcburgo – pastarasis yra avarinės būklės, ir norėdama išsaugoti savo istorijos dalį miesto bendruomenė pradėjo rinkti lėšas rekonstrukcijai. Nemaža dalis jų jau surinkta. Šių metų rugsėjo 11 d. Viurcburgo rotušės herbinėje salėje Doris Jaeger-Herleth skaitys pranešimą apie neįprastą angelo skulptūros istoriją, taip tikimasi pritraukti paskutiniąją dalį lėšų, leisiančių pradėti rekonstruoti griūvantį paminklą.

Veiverių angelui taip pat reikia atnaujinimo. Pažiūrėti skulptūros ir pasiklausyti jos istorijos į miestelį dažnai vyksta tiek lietuviai, tiek užsieniečiai. Dažnas viurcburgietis, keliaujantis po Lietuvą, nepraleidžia galimybės apsilankyti Veiveriuose – pavyzdžiui, rugpjūčio 8 d. pasigrožėti skulptūra užsuko oreivis Rolandas Hubertas, teisėjavęs XXV respublikiniame oro balionų čempionate Plungėje. Vizito metu R. Hubertas perdavė linkėjimus iš Viurcburgo, domėjosi Veiverių istorija ir šv. Liurviko bažnyčia, o taip pat vylėsi, kad angelo skulptūros gali tapti tiltu tarp dviejų bendruomenių.

Rugpjūčio 27 d. Veiverių bažnyčioje vyks Šv. Liudviko atlaidai. Šia proga bus atidengtos atminimo lentelės bažnyčios fundatoriui Jozefui Godlevskiui ir bažnyčios kriptoje palaidotiems kunigaikščiams: Liudvikai Godlevskai Sviatopelk-Mirskai ir Adamui Napoleonui Sviatopelk-Mirskiui. Veiverių bendruomenės nariai tikisi, kad su laiku pavyks pritraukti lėšas ir sutvarkyti per daugiau nei pusantro šimto metų aptrupėjusį ir apsilaupiusį angelą, kurio būklę dar turi įvertinti specialistai.

Viurcburgo gyventojai, sužinoję skulptūros istoriją, subūrė „Angelo draugiją“ ir aktyviai dalyvavo rinkdami lėšas rekonstrukcijai. Šio straipsnio autorės manymu tai galėtų būti puikus pavyzdys mums.

 

 

Oksana Venckūnienė

2017 m.

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/popilt/domains/veiveriai.lt/public_html/wp-content/themes/great/single.php on line 43

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *